Kadın erkek fark etmeksizin hepimiz istenmeyen tüyler problemi ile uğraşırız, bir çözüm ararız. Ancak bazı durumlarda aşırı tüylenme olur. Ama bundan önce kıl neden oluşur ona bakalım mı? Kıl insanın derisinin alt kısmında bulunan kıl kökleri tarafından oluşturulur. Bu kıl köklerini çalıştıran hormon ise erkeklik hormonu olarak bilinen androjen hormonudur. Böbrek üstü bezlerinin üzerinde üretilirler ve kana buradan dağılırlar. Aşırı tüylenme ise bu hormonun fazla üretilmesi sonucu ortaya çıkar.

Tüylenme neden olur?

Kişi ergenliğe girdikten sonra vücudunda hormonlara bağlı değişiklikle meydana gelir. Sağlıklı hormonlara sahip olan bir vücutta beyindeki merkezler, yumurtalıklar, tiroid ve böbrek üstü bezleri uyum içerisinde çalışır.

Vücudumuzda dudak, ayakaltı ve avuç içi hariç her yerde bulunan folikül adı verilen kıl kökleri sayesinde uzar. Kıl kökü derinin altında bulunur. Kıl da yukarı doğru büyür. Eğer kıl içeri büyürse de kıl dönmesi adında bir rahatsızlık başlar. Kılın uzunluğu, kalınlığı androjen hormonuna bağlıdır ve bu ırka, cinseyete, yaşa göre farklılık gösterebilir, eğer bir rahatsızlığınız yoksa.

Aşırı Tüylenme Nedir?

Androjen hormonu genellikler erkeklerde fazla olup kadınlarda az olurlar. Fazla miktarda kana salınan androjenler kıl tüylerine verdiği hormonlarla kılların çok, sert ve uzun kıllara dönüşmesine sebep olur.

Hormon bozukluğu olarak nitelendirebileceğimiz bu değişiklik sonucu tüylenmeye sebep olan androjen hormonunun artmasının farklı sebepleri vardır. Bazı sebepler; menopoz, genetik yapı, ilaçların yan etkileri, yumurtalarda oluşan kist oluşturan polikistik over hastalığı, yumurtalık hastalıkları, Böbrek üstü bezindeki bozukluklar. İşte bu tür hastalıklar aşırı tüylenmenizin sebepleri olabilir.

Bu tür durumlarda doktora gitmeli ve hormon testi yaptırmalısınız. Hormon testinde kanınızdan androjen ve diğer hormonların seviyeleri ölçülür. Ayrıca ultrason incelemesi yapılarak yumurtalık ve böbrek üstü bezlerinde var ise tümör tespiti yapılabilir.

İstenmeyen Tüylere Çözümler

Vücudun normal süreci olarak karşımıza çıkan kıllardan kurtulmak için çeşitli yöntemler vardır. Ağda, tıraş ya da farklı çözüm önerileri mevcuttur. Kendinize uygun olanı denemenizi öneririz.

 

 

 

 


Epila Tüy Dökücü

Teslimat Şartları Sık Sorulan Sorular Gizlilik Ve Güvenlik

Whatsapp ta Paylaş Telefon Sipariş Hattı Orjinal Mi ?
Nature Genome Tırnak Mantarı Şampuanı rus merhemi epila tüy dökücü ideal krem goji kremi